Wrzesień 21 2020 01:32:01
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,249
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,350
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 11,090
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,402
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 10,106
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,944
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,510
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,497
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,450
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,299
Siłownie i Fitness k... Czytano: 9,107
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 9,017
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,972
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,170
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 8,026
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,736
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,375
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 7,102
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 7,077
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,835
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Surfująca Dąbrowa
Sporty wodnePływają od lat, znają się od dawna, a niedawno postanowili „zalegalizować" swój związek. Surferzy znad Pogorii, bo o nich mowa, założyli stowarzyszenie. Chcą pod formalnym szyldem organizować zawody i propagować sport.

Dąbrowskie Pogorie są bardzo popularne wśród miłośników pływania na deskach. W słoneczne dni na wodzie można zobaczyć nawet kilkudziesięciu surferów.

- Do Dąbrowy przyjeżdżają osoby z całego Zagłębia i Śląska, nie brakuje pływających z Myszkowa i Częstochowy - opowiada Jarosław Pasieka ze Stowarzyszenia Windsurfingu „Pogoria".


Miłośnicy deski i żagla postanowili mocniej zintegrować to środowisko. Planują organizować zawody i ściągać do Dąbrowy surferów z dalszych rejonów kraju. Deklarują pomoc i radę wszystkim tym, którzy chcieliby spróbować swych sił na wodzie.

- Jeśli ktoś ma jakieś pytania, może śmiało pisać maile. Zapraszamy również nad Pogorie, gdzie możemy spokojnie porozmawiać, opowiedzieć o tym sporcie czy udzielić wskazówek - mówi Jarosław Pasieka.

Wszyscy surferzy, którzy choć raz zetknęli się z dąbrowskimi jeziorami zwracają uwagę na ich liczne atuty. Czysta woda, dobry dojazd i możliwości korzystania z niemal każdej części nabrzeża stanowią o dużym potencjale tych zbiorników.

- Pogorie to wymarzone akweny dla windsurfingu. Ukształtowanie brzegów pozwala na łatwe dostanie się na wodę. Jeziora uzupełniają się pod względem występowania wiatrów. Do tego Pogoria IV daje dobre warunki do uprawiania kite surfingu. To ze względu na płaską plażę, bez drzew i krzewów, w które mogłyby zaplątać się linki od żagla - tłumaczy Ryszard Pikul, kilkukrotny v-ce Mistrz Świata, trener, którego podopieczni sięgali po trofea na licznych zawodach międzynarodowych.

Doświadczeni surferzy zachęcają do spróbowania swych sił w tym sporcie. Podkreślają, że nie trzeba wiele czasu, by opanować jego podstawy.

- Teraz deski są szersze niż w latach 80tych, gdy zaczynałem, o lepszej wyporności, dające dużą stabilność. Przy łagodnym wietrze i pod okiem dobrego instruktora utrzymania się na wodzie i zawracania można nauczyć się nawet w godzinę - mówi Ryszard Pikul.

Oddanie się tej pasji nie nadwyręży też portfela. Zawodowstwo wymaga co prawda wielkich wydatków, ale pływanie rekreacyjne jest nieporównywalnie tańsze.

- Do 1 tys. zł można kupić dobry, używany sprzęt. Starszej generacji, ale odpowiedni na początek. O standardzie, który w latach dziewięćdziesiątych spełniał kryteria klasy olimpijskiej. Pływa się na nim wygodnie i można na nim śmiało zaczynać - stwierdza Leszek Brzózka, instruktor windsurfingu.

Każdy, kto zechce zasmakować pływania i powiewów wiatru, powinien zatem wybrać się nad Pogorię. Wcześniej warto odwiedzić internetową stronę Stowarzyszenia Windsurfingu „Pogoria".

Autor: Przemysław Kędzior
Źródło: UM DG
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,144,181 Unikalnych wizyt