Maj 27 2020 07:11:13
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,126
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,214
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 10,953
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,296
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 9,969
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,859
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,397
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,391
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,360
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,206
Siłownie i Fitness k... Czytano: 8,996
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 8,925
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,893
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,092
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 7,947
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,642
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,287
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 7,029
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 6,959
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,761
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
V Muzealny Festyn Historyczny "Z orzełkiem na czapce"
Muzea i wystawy
W dniach 16-17 czerwca 2012 roku, Muzeum Miejskie "Sztygarka'' już po raz piąty organizuje w Dąbrowie Górniczej Muzealny Festyn Historyczny. Jest to impreza cykliczna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu tzw. "historii żywej". Idea organizacji Muzealnego Festynu Historycznego zrodziła się w Muzeum "Sztygarka" w roku 2008. Instytucja ta gromadziła już od szeregu lat militaria oraz pamiątki służby wojskowej mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie ze strony odwiedzających, co roku staramy się rozszerzać naszą ofertę zlotową i edukacyjną. Naszymi działaniami staramy się promować chwałę polskiego oręża stąd też dzięki stałej współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym pod dowództwem płk mgr inż. Krzysztofa Radwana oraz WKU Będzin pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko możemy zaprezentować to, co polska armia ma najlepszego. Obok Wojska Polskiego na naszych imprezach można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne odtwarzające armie z różnych okresów historycznych oraz unikatowe pojazdy militarne i technikę wojskową z całego świata.

Muzealny Festyn Historyczny jest już od kilku lat stałym punktem repertuaru imprez dąbrowskich. Swoja ciekawą konwencją zyskał on sobie wielu wiernych widzów - zawsze chętnie odwiedzających teren zlotu. W roku 2012 obchodzić będziemy już 5-lecie naszej imprezy, stąd też Muzeum Miejskie "Sztygarka" pragnie specjalnie podkreślić wielki wkład Wojska Polskiego w odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej. Pod tytułem "Z orzełkiem na czapce" chcielibyśmy przedstawić historię polskiej armii od okresu I i II wojny światowej aż po czasy nam współczesne. Historia ta, bardzo często zawiła i skomplikowana, niejednokrotnie stawiała Polaków wcielonych do zaborczych armii po różnych stronach frontu. Niezależnie jednak od miejsc, w które zostali rzuceni łączyła ich jedna idea i myśl o niepodległej Polsce.

W tegorocznym festynie będziemy mogli zobaczyć dwie ciekawe rekonstrukcje, prezentujące chwałę polskiego oręża. Pierwsza będzie rekonstrukcją bitwy pod Krzywopłotami z 1914 roku, w której Legiony Polskie starły się z wojskami carskimi. Podczas wyjątkowo zaciętych zmagań zatrzymano ofensywę rosyjską, w trakcie trwania walk poległo tam kilkudziesięciu Polaków, m.in. brat Ignacego Paderewskiego.

Drugą rekonstrukcją będzie prezentacja fragmentu walk o Studzianki z okresu II Wojny Światowej. Była to jedna z najcięższych bitew pancernych na terenie Polski. W działaniach bojowych szczególnie odznaczyły się polskie jednostki 1 Brygady Pancernej im. Obrońców Westerplatte. Podczas ciężkich walk o Studzianki polscy czołgiści wraz z jednostkami rosyjskimi przełamały obronę niemiecką i po wzięciu w kocioł zlikwidowały tak doborowe oddziały jak dywizję "Hermann Göring". W rekonstrukcji tej będzie brał udział nasz muzealny czołg T 34 "Ordon" - pozyskany z Muzeum Wojska Polskiego.

Stałym punktem muzealnych spotkań militarnych jest uroczysta parada pojazdów przez ulice Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy miasta mogą wówczas zobaczyć barwną kolumnę pojazdów historycznych będącą żywym zaproszeniem na teren zlotu. Kolumna pojazdów jest zabezpieczana przez Miejska Komendę Policji w Dąbrowie, która swoim profesjonalizmem od samego początku trwania imprezy wspiera działania Muzeum. Na samym terenie festynu można również zobaczyć stoisko Policji, na którym można wsiąść do radiowozu czy obejrzeć sprzęt, jakim posługują się policjanci w swojej pracy.

Nie mniej ważnym punktem Festynu Historycznego jest uroczysty Apel Poległych. Co roku zostaje on przeprowadzony przez oficerów z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Będzina pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko. Apel ma na celu przypomnienie o tym, że w czasie pokoju łatwo można zapomnieć o tych, którzy oddali życie za wolność. W tym roku na apelu staną również licznie żołnierze z wielu jednostek województwa śląskiego: JW.3390 - 5 pułk chemiczny z Tarnowskich Gór, JW 4115 - 6 batalion powietrzno-desantowy z Gliwic, JW 3946 - 34 dywizjon rakietowy obrony powietrznej z Bytomia, JW 1328 - 18 batalion powietrzno-desantowy z Bielska-Białej. Na naszym festynie zaprezentują stanowiska z oryginalnym wyposażeniem używanym aktualnie przez Armię Polską. Można będzie spróbować sił na symulatorze do strzelania plot czy wziąć do ręki oryginalny karabin.

Wielką atrakcją dla zwiedzających będzie również możliwość zobaczenia wozu bojowego Rosomak z Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. Ten już osławiony podczas misji w Iraku czy Afganistanie pojazd będzie prezentował swoje możliwości na czołgowisku. W czasie trwania imprezy będzie można również porozmawiać i posłuchać ciekawych wspomnień weteranów walczących podczas II wojny na wielu frontach świata.

Muzealny Festyn Historyczny scala również środowisko pasjonatów techniki militarnej. Nie zabraknie "Małej Armii'' z Zabrza z wozami pancernymi SKOT czy BRDM. Zobaczyć będzie można również samochody terenowe typu - Willys, Gaz, Uaz, Aro m 461 Muscel oraz wszelkiej maści motocykle wojskowe. Jako ciekawostkę można będzie obejrzeć amerykański half-truck z okresu II wojny światowej. Przybędzie on wraz z grupą rekonstrukcji 45th "Thunderbird" z Tarnowskich Gór.Na terenie festynu zwiedzający będą mogli zwiedzić liczne dioramy - prezentujące sprzęt wojskowy oraz umundurowanie żołnierzy z okresu obydwu wojen światowych. Gościć będziemy grupy rekonstrukcji historycznych takie jak GRH "Oka" z Namysłowa, GRH "314 Dyw. Piech. Płk Jefimienki" z Sosnowca, GRH "Ostheer" z Krakowa, GRH "Berliner Mauer" z Rybnika, GRH "26 Infanterie Regiment", GRH "71 Bielewski Pułk Piechoty" z Sosnowca, GRH "Gorlice 1915" z Gorlic oraz wiele innych.

Tegoroczny zlot jak mamy nadzieję, przyciągnie wielu zainteresowanych tematyką historyczną - podaną jednak w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób.

Muzeum Miejskie "Sztygarka" serdecznie zaprasza.
Komandor Zlotu Krzysztof Borda

WSTĘP WOLNYMUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"

Plan V Muzealnego Festynu Historycznego w Dąbrowie Górniczej
(przy Realu na ul. Katowickiej 1)

16.06.2012

* 13.00 - Wyjazd pojazdów historycznych na paradę przez ulice miasta Dąbrowy Górniczej.
* 14.00 - Powrót kolumny pojazdów na teren festynu.
* 14.30 - Uroczysty Apel Poległych prowadzony przez WKU Będzin pod dowództwem ppłk Mirosława Jodko i oficjalne otwarcie imprezy.
* 14.45 - Prezentacja jednostek wojskowych oraz grup rekonstrukcji historycznych biorących udział w Festynie Muzealnym.
* 15.00 - otwarcie bloku promocyjno-rekrutacyjnego WP.
* 15.15 - Rekonstrukcja bitwy o Studzianki z okresu II wojny światowej przy udziale muzealnego czołgu T 34 "Ordon".
* 16.00 - Pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego na czołgowisku-prezentacja wozu bojowego Rosomak.
* 16.30 - Pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego na czołgowisku.
* 17.00 - "Droga do Niepodległej" rekonstrukcja legionowej bitwy o Krzywopłoty z okresu I wojny światowej.
* 18.00 - "Pancerny balet" pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego na czołgowisku.
* 20.00 - Wieczorny pokaz artyleryjski.
* 20.30 - Zakończenie imprezy.

17.06.2012


* 10.00 - 14.00 dzień otwarty dla zwiedzających-prezentacja statyczna pojazdów oraz sprzętu wojskowego.

Imprezy towarzyszące:

- Spotkanie z weteranami walk o niepodległość na różnych frontach II wojny światowej
- Wystawa plenerowa Muzeum Miejskiego "Sztygarka"
- Strzelnica
- Park linowy
- Konkurs z nagrodami
- Kiermasz książek

V Muzealny Festyn Historyczny
"Z orzełkiem na czapce"

Dąbrowa Górnicza 16-17.06.2012

Festyn pod patronatem Ministra Obrony Narodowej
Wojewódzkiego Sztabu Wojska Polskiego w Katowicach
oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie


źródło: MM Sztygarka
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 5,976,962 Unikalnych wizyt