Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Derby dla Ząbkowic
Piłka nożnaDerby Dąbrowy Górniczej na pewno nie rzuciły kibiców na kolana pod względem aspektu sportowego, jednak dodatkowych atrakcji nie brakowało. Ostatecznie Unia Ząbkowice wygrała w Strzemieszycach 1:0.

Naprzeciw siebie stanęło dwóch byłych piłkarzy Zagłębia Sosnowiec. Robert Stanek, który prowadzi Unię Strzemieszyce i Zdzisław Kowalski, który odpowiada za wyniki Unii Ząbkowice. Obaj nie mogli liczyć na wszystkich swoich zawodników. - W porównaniu do rundy jesiennej, dziś nie miałem 7 podstawowych zawodników. Grało 9 młodzieżowców - kręcił głową trener Stanek. - Mi wypadło 5 podstawowych piłkarzy, dlatego ostatnio gramy bardzo młodym składem - dodał trener Kowalski.

Z przebiegu spotkania widać było, iż po murawie biega aż 17 młodzieżowców. Kibice mogli zobaczyć dużo młodzieńczej fantazji i… niedokładności. Lekką przewagę miała Unia Strzemieszyce, która starała się narzucić swój styl gry, jednak pod bramką ząbkowiczan brakowało dokładnego podania, a strzały z dystansu wędrowały wysoko nad bramką.

Zespół z Ząbkowic groźnie kontratakował. W 27. minucie mogła paść bramka dla gości. Hubert Gmaj wrzucił piłkę do Bartosza Krzyżowskiego, a ten w ostatniej chwili został uprzedzony przez bramkarza gospodarzy, Mateusza Tutaka. W 41. minucie Krzyżowski już nie dał się nikomu uprzedzić i zamknął, na dalszym słupku, idealne dośrodkowanie z prawej strony boiska, w wykonaniu Krystiana Białkowskiego.

W drugiej połowie zespół ze Strzemieszyc starał się odrobić stratę, jednak dała o sobie znać niedokładność. Ostatnie podania były albo za mocne, albo niecelne. Strzały z dystansu ciągle mijały światło bramki lub piłka była łapana przez Bartosza Muca.

W 70. minucie dwójkowa akcja Krzyżowski-Kryś, mogła zakończyć się drugą bramką dla ząbkowiczan. Arkadiusz Kryś położył bramkarza i… z ostrego kąta trafił tylko w boczną siatkę. W 74. minucie powinno paść wyrównanie. Kamil Kuzior idealnie dośrodkował na głowę Oskara Kuliga, który popisał się kąśliwym strzałem, jednak nie dość, że bramkarz gości wybronił tę próbę, to jeszcze sędzia odgwizdał przewinienie.

A pro po sędziego, to nieźle „oberwało” mu się od miejscowych kibiców, którzy uważali, iż sędziuje jednostronnie. Arbiter podgrzał atmosferę, gdy wyrzucił, w pełni zasłużenie, z boiska Oskara Kuliga. Zawodnik gospodarzy zachował się nieodpowiedzialnie i uderzył rywala w twarz, sędzia skonsultował się jeszcze z liniowym, jednak nie mógł podjąć innej decyzji, jak podziękować za grę Kuligowi.

Do końca spotkania został kwadrans. Nieoczekiwanie zespół ze Strzemieszyc mógł wyjść na prowadzenie. Rafał Nowak przymierzył z rzutu wolnego, jednak dobrym refleksem popisał się wychowanek Zagłębia Sosnowiec, Bartosz Muc.

Goście nie ograniczali się tylko do obrony. W 80. minucie swoją kolejną okazję zmarnował Kryś. Tym razem napastnik zespołu z Ząbkowic (ponownie po minięciu bramkarza) został wzięty w kleszcze przez dwóch obrońców i z klarownej sytuacji nic nie wynikło.

Już w doliczonym czasie gry wyborną okazję doprowadzenia do remisu zmarnował Marek Ambrozik. Na prawej stronie przedarł się Mateusz Glent i wstrzelił piłkę w pole karne, ta przeszła wzdłuż bramki i dotoczyła się pod nogi Ambrozika, który stał po lewej stronie, jednak jego strzał pozostawił wiele do życzenia.

Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie. - Wypracowaliśmy sobie więcej sytuacji i uważam, że byliśmy lepszym zespołem. Cóż mogę powiedzieć, mieliśmy zbyt krótką ławkę, by zmienić przebieg spotkania - wyjaśnił trener Stanek.

- W pierwszej połowie strzeliliśmy bramkę i w drugiej trzeba było wybronić wynik. Derby rządzą się swoimi prawami, tutaj nikt nie odstawia nogi, a walka trwa do ostatnich sekund. Ze Strzemieszycami zawsze są ciekawe pojedynki i tak było dzisiaj. Rywale próbowali „wariackich” ataków, jednak mój zespół zagrał mądrze - podsumował derby trener Kowalski.

Unia Strzemieszyce 0:1 Unia Ząbkowice