Lipiec 09 2020 00:46:59
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,175
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,263
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 11,009
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,336
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 10,023
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,896
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,440
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,437
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,397
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,243
Siłownie i Fitness k... Czytano: 9,041
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 8,959
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,923
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,121
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 7,976
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,680
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,322
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 7,053
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 7,005
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,792
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Pogoria Biega... biega i morsuje
Powszechnie znanym i od wielu lat kultywowanym zwyczajem spotykamy się w każdą niedzielę o godzinie dziewiątej przy molo nad Pogorią III, by razem przemierzać biegowe trasy i tym sposobem zacieśniać łączące nas przyjaźnie, ale od dwóch tygodni nasza oferta adresowana do wszystkich amatorów aktywnego i zdrowego spędzania czasu na wolnym powietrzu została poszerzona o… morsowanie.

W drugą niedzielę grudnia, po gruntownej rozgrzewce i przy dziesięciostopniowym mrozie, zaledwie dwóch śmiałków odważyło się zanurzyć swoje ciała w lodowatej wodzie jeziora, jednak w minioną niedzielę liczba entuzjastów zimowych kąpieli urosła już do czterech. Dodatkowym utrudnieniem okazała się warstwa lodu od brzegów ścinająca taflę wody, lecz nasi nie znający trwogi herosi, ku przerażeniu wodnego ptactwa, parli w przód niczym lodołamacze, a zatrzymali się dopiero gdy ponad taflę jeziora wystawały im same głowy. Całemu zajściu towarzyszyły euforyczne okrzyki wydawane przez taplające się w mroźnej toni morsy, przeplatane aplauzem zgromadzonej na brzegu gawiedzi.

Jeszcze chwila dla fotoreporterów, by utrwalić całość zdarzenia, zaś sam moment morsowej inicjacji przekazać potomności, po czym nasze ociekające zimną wodą, świeżo upieczone… a raczej świeżo zmrożone morsy, korzystając z uprzejmości gospodarzy pobliskiego ośrodka CSiR, i co najważniejsze, ani na chwilę nie tracąc dobrego humoru, pośpieszyli przebrać się w suche rzeczy. Nasz organizm, wyposażony w naturalne mechanizmy termoregulacji, sam w sobie jest najwydajniejszą oraz samowystarczalną fabryką ciepła, trzeba tylko wprawić go w ruch, by już po kilku minutach biegu w odrętwiałe z zimna członki powróciło błogie ciepło, a wraz z nim podwojony wigor.

Współczesny człowiek, wykorzystując zdobycze cywilizacji w postaci coraz coskonalszych tkanin termoaktywnych, izolujących jego ciało od warunków zewnętrznych, tym samym usypia i znacząco osłabia swój naturalny system termoregulacji organizmu. Sprawdzonym sposobem na reaktywację procesów termogenezy w naszych rozhartowanych organizmach są właśnie regularne kąpiele w lodowatej wodzie, więc praktycznie każdy człowiek ze zdrowym sercem i sprawnym układem krążenia, jeśli tylko zdoła przełamać psychologiczną barierę, może zostać morsem. Korzyści płynące z cotygodniowych kąpieli w przeręblu są nieocenione, gdyż morsy to najbardziej pociągające stworzenia… bynajmniej nie nosem, a przy tym pogodnie nastawione do życia oraz innych ludzi. Ponadto morsom obce są wszelakie astmy, przeziębienia, czy dolegliwości reumatyczne, co zawdzięczają właśnie zimnym bodźcom systematycznie dostarczanym swoim organizmom.

Przed pierwszą kąpielą zimową dobrze jest zaopatrzyć się w skarpety i rękawice neoprenowe używane przez nurków, które uchronią nasze palce przed odmrożeniami, zaś stopy przed niepożądanym skaleczeniem kawałkami lodu. Ponadto trzeba pamiętać o chronieniu głowy ciepłą czapką. Zanurzenie ciała w lodowatej wodzie powoduje znaczne zawężenie naczyń włosowatych oraz peryferyjnych naczyń krwionośnych, a krew zaczyna przepływać z kończyn do serca i mózgu aby zapewnić prawidłową pracę organów odpowiedzialnych za utrzymanie funkcji życiowych, jak również ustrzec organizm przed wychłodzeniem. Dlatego zanim wejdziemy do przerębla należy solidnie nasycić tlenem krew oraz wszystkie tkanki, w czym najlepszą i sprawdzoną metodą jest właśnie bieganie oraz inne sporty aerobowe. Rozgrzewka nie może być zbyt intensywna, bowiem nigdy nie wolno wchodzić do lodowatej wody będąc zdyszanym i spoconym. Pierwsza kąpiel powinna trwać stosunkowo krótko, od kilku do kilkunastu sekund, gdyż najistotniejszy jest sam moment zanurzenia oraz zadziałanie mechanizmu termoregulacji. Wychodząc z wody, jesteśmy szczególnie narażeni na wychłodzenie, bo wtedy skurczone naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, należy więc
niezwłocznie wytrzeć ciało do sucha i szybko ubrać ciepłe rzeczy. Aby satysfakcja z morsowych kąpieli była stuprocentowa, wskazanym jest na koniec przebiec jedno okrążenie wokół jeziora, po którym poczujecie się bardzo, bardzo wyjątkowo.

Mam nadzieję, że mój artykuł spełni swoje zadanie i przekona do morsowania tych jeszcze nie przekonanych, oraz że w najbliższą niedzielę na cotygodniowym naszym spotkaniu nad Pogorią III pojawi się dużo więcej śmiałków gotowych zanurzyć swoje ciała w zimnej wodzie jeziora, jeśli jednak nie, to cóż… pozostaje mi tylko ubolewać, że ominą ich doznania jedyne w swoim rodzaju, jakich nie dostarczy żadna inna ludzka aktywność, a których doświadczyć można tylko w czeluści przerębla.W najbliższą niedzielę 23 grudnia zapraszamy wszystkich mamy nadzieję że będzie nas więcej!
autor: Jan Pinkosz
źródło: inf. własna
galeria: Link
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,033,153 Unikalnych wizyt