Wrzesień 30 2020 23:09:41
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,255
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,355
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 11,098
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,408
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 10,116
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,948
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,514
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,503
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,455
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,301
Siłownie i Fitness k... Czytano: 9,110
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 9,020
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,975
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,173
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 8,030
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,740
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,379
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 7,106
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 7,081
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,838
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Z Dąbrowy na Matterhorn
Turystyka nie tylko górskaWywiad z Adamem Zającem (1976 r.) alpinistą, taternikiem i grotołazem w jednej osobie. Członek Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, zdobywca Małej Korony Alp i Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Na kilka dni przed wyprawą na Matterhorn, której będzie kierownikiem.

Kiedy i gdzie dokładnie wyruszacie?

Wyprawa wspinaczkowa w Alpy Walijskie, a konkretnie w zachodnią część masywu Monte Rosa i górę Matterhorn odbędzie się dniach 28.06 - 07.07 2013. Najważniejsze jest oczywiście zdobycie Matterhornu.

Skąd pomysł, aby zdobyć Matterhorn?

Ponieważ to najbardziej honorowa góra w Europie i najbardziej rozpoznawalny szczyt na Świecie. Symbol Szwajcarii. Każdy go zna z widzenia. W rankingu najbardziej rozpoznawalnych szczytów na Świecie zajęła pierwsze miejsce. Mało kto rozpozna Everest na zdjęciu a Matterhorn jest prawie na każdym produkcie szwajcarskim. Jest to etykieta tego kraju. Poza tym nie ma tam łatwej drogi i każdy wspinacz wie co to jest Matterhorn.

Ilu członków liczy skład wyprawy?

Cztery osoby. Marcin Jamroży, Marcin Sokołowski, Kuba Wiśniewski i Adam Zając ( kierownik wyprawy - przypomnienie). Wszyscy są członkami Speleoklubu Dąbrowa Górnicza i jest to oficjalna wyprawa pod egidą SDG.

To Twoja pierwsza wyprawa na której jesteś kierownikiem, to duża odpowiedzialność?

To moja czwarta wyprawa w Alpy gdzie prowadzę wyprawę. Na poprzednich były różne składy, różni uczestnicy ale jeśli chodzi o ludzi to nic mnie nie zaskoczyło negatywnie. Na takie przedsięwzięcia jeździ się ze sprawdzonymi ludźmi, których dobrze się poznaje podczas wielu tatrzańskich wspinaczek, na trudnych szczytach zimą. Jeśli ktoś już tam panikuje, to nie ma sensu aby jechał zdobywać alpejskie szczyty.

Czy komuś z członków wyprawy udało się już wcześniej zdobyć Matterhorn?

Tylko mnie, osiem lat temu. Pozostali uczestnicy nigdy nie byli w Alpach tak wysoko. Jest to dla nich pierwszy raz. Dlatego są przejęci (śmiech), najbardziej opowieściami o chorobie wysokościowej.

To na wysokości 4000 m n.p.m. występuje już choroba wysokościowa?

Jak najbardziej. U pewnych osób przebiega dosyć łagodnie ale czasami może się skończyć nawet śmiercią. Generalnie na tych wysokościach jest o około 30% mniej tlenu w powietrzu niż normalnie. Tętno jest przyspieszone, ciężko się śpi. Podczas dłuższego przebywania na takiej wysokości organizm ciężko się regeneruje i człowiek bardzo męczy się podczas normalnych czynności.

Czy przygotowywaliście się wcześniej jakoś specjalnie pod kątem zdobycia tego szczytu?

Od ośmiu miesięcy prowadziliśmy intensywne przygotowania do wyprawy. Zaliczyłem dwa biwaki zimowe w Tatrach w styczniu i w lutym razem z chłopakami i do tego mieliśmy dwadzieścia wypadów w te góry przez ten czas.

Na czym polega największa trudność w zdobyciu Matterhornu?

Przede wszystkim wysokość, to prawie 4500 m n.p.m. dokładnie 4478 m n.p.m. Ponadto sam stopień trudności - w skali skałkowej jest to cztery a w opisowych skalach alpejskiej i tatrzańskiej sklasyfikowana jest jako trudny.

Czy na drodze wspinaczkowej występują jakieś udogodnienia?


Nie, to normalna droga wspinaczkowa wyposażona jedynie w stałe punkty asekuracyjne. Droga wymaga użycia pełnego ekwipunku wspinaczkowego - liny, raki, ekspresy, czekany, przyrządy asekuracyjne. Nie jest to góra dla każdego, wymagane jest przeszkolenie wspinaczkowe z doświadczeniem w warunkach zimowych, znajomością zasad poruszania się w trudnym terenie lodowo-skalnym. Trzeba też wiedzieć jak się asekurować tak więc absolutnie nie jest to góra dla nowicjuszy i tylko doświadczeni wspinacze mogą się tam wybrać.

Planujecie wejście na szczyt całym zespołem?

Oczywiście. Mamy dobrze przygotowany plan. Przed zdobyciem Matterhornu planujemy zdobyć trzy inne czterotysięczniki ( Breithorn, Castor i Pollux) tak aby się zaaklimatyzować. Będziemy mieć biwak noclegowy na przełęczy Zwillings-J przez trzy dni. To wysokość prawie 4000 m n.p.m., po zdobyciu tych szczytów przeniesiemy biwak pod właściwą ścianę Matterhornu.

Potrzebujecie jakiejś formalnej zgody, pozwolenia aby poruszać się po drogach wspinaczkowych?

Nie, każdy przebywa tam na własną odpowiedzialność i własne ryzyko. W masywie działają profesjonalne służby ratunkowe, dysponujące śmigłowcem. W razie wypadku wchodzą do akcji a później jeśli się nie posiadało odpowiedniego ubezpieczenia wystawiają bardzo wysoki rachunek.

Jak wysoki to rachunek?

W przeliczeniu na naszą walutę to koszt około 50 000 zł. Kwota jest wysoka ze względu na zaangażowanie śmigłowca.

Posiadacie takie ubezpieczenie?

Oczywiście, mamy takie ubezpieczenie i to od akcji najwyższego ryzyka z użyciem śmigłowca.

Jakie warunki panują teraz w górach?

Warunki są wyjątkowo niesprzyjające. Z powodu przedłużającej się zimy śnieg zalega tysiąc metrów niżej niż normalnie o tej porze roku, co może definitywnie pogrzebać naszą próbę na Matterhornie. Na wysokości naszego planowanego biwaku jest teraz w dzień - 12 st. C w ciągu dnia a w nocy temperatura spada nawet do - 20 st. C. Na ogół o tej porze roku powinno być znacznie cieplej - w nocy - 5 st. C a w dzień około + 5 st. C. W środku lata mamy warunki typowe dla naszej zimy - mróz, śnieg. Niczym się nie różnią od umiarkowanych zimowych warunków tatrzańskich. Więc może okazać się, że nie podejmiemy próby ataku na szczyt, może też okazać się, że droga ze względów bezpieczeństwa będzie zamknięta przez ratowników. Tam zawsze panują specyficzne, bardzo trudne do przewidzenia warunki.

Pogoda zmienia się bardzo często?

Ten masyw jest specyficzny, na około może świecić słońce i być bezchmurne niebo a na Matterhornie będzie masakryczny śnieg i zawieje. Jest takie słynne powiedzenie, że Matterhorn dymi. Bardzo często na zdjęciach jest to widoczne, gdzie ta osamotniona wysoka góra pogrążona jest w chmurach, które sama wytwarza.

Ilu wspinaczy zdobywa ten szczyt w ciągu roku?

Szacuje się, że około tysiąca osób, może trochę więcej ale dokładne dane trzeba by sprawdzić w internecie. Wielu wspinaczy to Polacy, bywały lata gdy zdobywało go około trzystu osób rocznie. Głównie po otwarciu granic. Teraz jest już ich mniej.

Czy można porównać warunki występujące w Alpach do tych na ośmiotysięcznikach?

Porównać można. Na wysokości na jakiej znajduje się nasz biwak w Himalajach zakładane są główne bazy wypraw na ośmiotysięczniki. Więc w zasadzie wszyscy ci którzy jadą w Himalaje zaczynają od takich wypraw jak nasza i muszą przez nie przejść. Jest to konieczne, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć jak organizm zniesie wysokość, czy nie wystąpi choroba wysokościowa. Jeśli organizm odrzuca wysokości alpejskie droga w Himalaje jest zamknięta definitywnie.

Dzięki za rozmowę i umawiamy się na rozmowę po Waszym powrocie?

Jak najbardziej a z wyprawy będę wysyłał na bieżąco komunikaty.

źródło: Blog Dąbrowski
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,151,855 Unikalnych wizyt