Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Historyczny wyczyn siatkarzy,polskie podium
Siatkówka plażowa i halowaKantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Łosiak (KS Jastrzębie), w przeszłości mistrzowie świata do lat 19, 21 i 23, po raz pierwszy w karierze wystąpili w finale turnieju WT. W czołowej "trójce" imprezy tej rangi byli wcześniej tylko raz - zajęli trzecie miejsce w ubiegłym roku w Sao Paulo.

W rozegranym kilka godzin wcześniej półfinale w Stavanger biało-czerwoni pokonali włoskich bliźniaków Matteo i Paolo Ingrosso 2:0.

Z zawodnikami z Italii poradzili sobie także w niedzielę Fijałek (UKS SMS Łódź) i Prudel (TS Volley Rybnik). W meczu o trzecie miejsce triumfowali 2:0 (21:13, 21:15). W półfinale nie sprostali oni z kolei Oliveirze i Salgado, przegrywając w dwóch setach.

Fijałek i Prudel po raz pierwszy w tym sezonie, a dziewiąty w karierze, znaleźli się na podium zawodów tego cyklu. Ich największym sukcesem jest triumf w ubiegłorocznej imprezie w Hadze. Drugą lokatę wywalczyli dotychczas czterokrotnie. Tyle samo razy cieszyli się z trzeciej pozycji.

Za występ w Stavanger otrzymali 32 tysiące dolarów i 640 punktów, które będą zaliczane do rankingu olimpijskiego. Kantor i Łosiak dostaną czek na sumę o 11 tys. USD większą i 720 pkt.

Oliveira i Salgado połączyli siły pod sam koniec poprzedniego sezonu, gdy wystartowali razem w jednej krajowej imprezie. W tym roku zagrali w trzech turniejach WT. W Moskwie byli drudzy, a w Norwegii wywalczyli pierwszy wspólny triumf.

Dzień wcześniej zakończyły się zmagania kobiet. W "brazylijskim" finale Juliana Felisberta i Maria Antonelli pokonały Agathę Bednarczuk i Barbarę Seixas 2:0 (21:16, 21:15). Trzecią lokatę wywalczyły Holenderki Madelein Meppelink i Marleen Van Iersel, po wygranej nad Niemkami Laurą Ludwig i Kirą Walkenhorst 2:0 (24:22, 21:16).

W 1/8 finału odpadły Monika Brzostek i Kinga Kołosińska (obie AZS UMCS TPS Lublin). Maciej Bryl (RCS Czarni Radom) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów) nie przeszli kwalifikacji. Stały partner tego ostatniego - Michał Kądzioła (MKS Dąbrowa Górnicza) - ma przerwę w startach spowodowaną skręceniem kostki.

Zawody Major Series - w porównaniu z poprzednimi sezonami - są nowością w WT. W kalendarzu cyklu są trzy tego typu imprezy.

foto. Piotr Kantor

Wyniki finałów turnieju mężczyzn World Tour w Stavanger:

Finał - Evandro Oliveira, Pedro Salgado (Brazylia) - Piotr Kantor, Bartosz Łosiak (Polska) 2:0 (21:13, 21:14)
Mecz o trzecie miejsce - Grzegorz Fijałek, Mariusz Prudel (Polska) - Matteo Ingrosso, Paolo Ingrosso (Włochy) 2:0 (21:13, 21:15)
Wyniki finałów turnieju kobiet World Tour w Stavanger:

Finał - Juliana Felisberta, Maria Antonelli (Brazylia) - Agatha Bednarczuk, Barbara Seixas (Brazylia) 2:0 (21:16, 21:15)
Mecz o trzecie miejsce - Madelein Meppelink, Marleen Van Iersel (Holandia) - Laura Ludwig, Kira Walkenhorst (Niemcy) 2:0 (24:22, 21:16)