100. MECZ ZAGŁĘBIAKA W IV LIDZE!
Piłka nożnaZaplanowane na 9 października spotkanie z Przyszłością Ciochowice będzie setnym występem naszego zespołu na czwartoligowym froncie. Jak wyglądało nasze pierwsze starcie w IV lidze?

Sobota 9 październik godz. 16.00
Stadion ul. Konopnickiej

Debiut Zagłębiaka w IV lidze miał miejsce 11 sierpnia 2007 roku. O godzinie 17 na boisku w Żarkach rywalem naszego zespołu byli miejscowi Zieloni. Mecz zakończył się remisem 1:1, a pierwszego gola zdobył obecny zawodnik Unii Strzemieszyce Wojciech Wikliński. Również on jako pierwszy został ukarany żółtą kartką.

Zagłębiak wystąpił w następującym składzie: Grzegorz Żak, Bartłomiej Borówka (37. Piotr Matusiak), Grzegorz Fusek, Piotr Sobczak, Paweł Jurga, Robert Tomczyk, Paweł Mileński (46. Marcin Błaut), Wojciech Wikliński, Marcin Pietrkiewicz, Maciej Zudin (64. Michał Dyrda), Piotr Magdziarz (75. Adrian Mącznik)

Oto jak przebieg spotkania opisał "Sport":

"Podział punktów uznano za sprawiedliwy, choć w całym spotkaniu lekką przewagę mieli piłkarze beniaminka z Dąbrowy Górniczej. W I połowie więcej jednak działo się pod bramką Żak, który obronił uderzenia Spórny i Marcińczyka, a piłka po strzale A.Lamcha przeszła obok słupka. W 59 min z rogu centrował Michał Lamch, a kapitalną główką popisał się kapitan Zielonych, Wysocki. Gola dla Zagłębiaka również zdobył kapitan zespołu. Wikliński skutecznie egzekwował rzut karny, po tym jak Błauta sfaulował Sarzała. Końcówka należała do gości. Pojedynki z Nowakiem przegrali Magdziarz i Dyrda, a Mącznik nie trafił w bramkę mając do niej 4 m."

Kilka dni później o meczu w Żarkach pisał też "Dziennik Zachodni":

"Piłkarze Zagłębiaka Dąbrowa Górnicza pierwszy po awansie do IV ligi mecz rozgrywali w Żarkach. Miejscowa drużyna Zielonych okazała się trudnym rywalem, choć przy lepszej skuteczności goście mogli zainkasować nawet komplet punktów. Z Zagłębiaka wyróżniał się bramkarz Grzegorz Żak. Przerwał zaplanowany wcześniej wypoczynek nad morzem o stawił się w Żarkach, by stanąć między słupkami. Zaraz potem wyruszył w kilkusetkilometrową trasę powrotną do Władysławowa. Pomoc Żaka przydała się przede wszystkim w pierwszej połowie konfrontacji, kiedy to po pierwszych minutach wzajemnego badania możliwości rywali lekką przewagę osiągnęli gospodarze. Dąbrowski golkiper wybronił m.in. uderzenia Spórny i Marcińczyka. Goście próbowali konstruować akcje ofensywne, ale obrona Zielonych spisywała się bez zarzutu. Po przerwie w głównych rolach wystąpili kapitanowie drużyn. W 59 min. na prowadzenie wyszli gospodarze. Po dokładnym dośrodkowaniu Lamcha najwyżej do piłki doskoczył Wysocki i pokonał dąbrowskiego golkipera. Bramka nie zdeprymowała jednak debiutantów i ruszyli do coraz bardziej śmiałych ataków. Raz za razem gorąco było w polu karnym miejscowych, ale piłka nie chciała wpaść do siatki. W 70. min. udało się jednak wyrównać. Sarzała sfaulował w polu karnym Tomczyka i sędzia nie miał żadnych wątpliwości dyktując rzut karny. Początkowo nikt z piłkarzy Zagłębiaka nie kwapił się do wzięcia na siebie tak ogromnej odpowiedzialności za losy meczu. Do piłki podszedł jednak kapitan dąbrowian Wikliński i pewnym uderzeniem zdobył gola. Od tego momentu przewaga gości była jeszcze większa. Praktycznie cały czas przebywali na połowie rywali, ale nie potrafili wykorzystać ani jednnej z dogodnych okazji. Najpierw spudłował Magdziarz, który po odejściu z Unii Ząbkowice ma spore zaległości treningowe, ale widać było, że drzemie w nim duży potencjał. Szanse na gole mieli także wprowadzeni w drugiej połowie Dyrda oraz debiutant z Klimontowa Mącznik. Ten ostatni znalazł się w doskonałej sytuacji, ale mając przed sobą praktycznie pustą bramkę nie trafił czysto w futbolówkę. Ostatecznie mecz zakończył się więc podziałem punktów. - W końcówce zarysowała się nasza przewaga i mogliśmy strzelić co najmniej kilka bramek, ale nie udało się wykorzystać żadnej z dogodnych okazji. To jednak dopiero pierwsze spotkanie i mam nadzieję, że w kolejnych meczach będziemy skuteczniejsi. W zespole zagrało kilku nowych piłkarzy, którzy pokazali kilka dobrych zagrań, ale potrzebny jest czas, by drużyna stanowiła monolit - podkreślił Janusz Wrzesień, prezes Zagłębiaka."

autor: admin
źródło: Zagłebiak