Luty 24 2020 08:31:54
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,021
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,103
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 10,854
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,218
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 9,885
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,778
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,314
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,311
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,274
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,129
Siłownie i Fitness k... Czytano: 8,895
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 8,822
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,799
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,010
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 7,871
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,553
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,202
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 6,947
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 6,883
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,696
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Powstanie ZOT. Teraz będzie głośno o perłach Zagłębia?
Turystyka nie tylko górskaWarto pisać listy otwarte, zwłaszcza po wyborach, jeśli przypominają obietnice, za których niedotrzymanie władza musi czerwienić się ze wstydu. Przekonali się o tym regionaliści z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, którzy tydzień temu postawili ultimatum w sprawie powstania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.

O poważnej promocji turystyki w subregionie Zagłębiacy marzą od dawna, bo do dziś w kraju ciągle mało kto wie o atrakcjach nad Pogoriami, o spływach Przemszą do Trójkąta Trzech Cesarzy, o możliwości zwiedzenia poprzemysłowych pałaców z XIX w, o cerkwi, o perle kolejnictwa - carskim dworcu w Maczkach - i o tym, jak uroczo zanocować na Pustyni Błędowskiej.

- Naciskani przez nas przedstawiciele władz od co najmniej dwóch lat na licznych spotkaniach deklarowali swoje pełne poparcie dla pomysłu ZOT, a nie zrobili kompletnie nic! - dziwi się Dariusz Jurek, który wygarnął pretensje bez ogródek. List na stronie internetowej i - osobno - na papierze wysłał do prezydenta Sosnowca i liderów wszystkich partii, którzy, walcząc o władzę, zapewniali, a jakże, że ZOT jest w Zagłębiu niezbędna.

Nie na żarty Jurek przestraszył się, że z planu wyjdą nici, gdy na początku roku cierpliwość jako pierwsza straciła Dąbrowa Górnicza: zamiast czekać na mobilizację kilku miast Zagłębia, tamtejsi radni pod przewodem prezydenta postanowili zapisać się samodzielnie do Śląskiej Organizacji Turystycznej o zasięgu wojewódzkim. Niektórzy w Zagłębiu odczytali to jako zdradę.

Składka dla pojedynczego miasta powiatowego wynosi rocznie aż 22 tys. zł, ale specjaliści nie mają wątpliwości, że pieniądze zwrócą się wielokrotnie w zniżkach targowych, zaproszeniach na zagraniczne imprezy, w wysokonakładowych folderach, przez miejsce w bazie informacji. Tymczasem wspólnie wszystkie gminy w Zagłębiu zapłaciłyby tylko... 550 zł, jednak pod warunkiem, że radni umieliby w nich podjąć jednobrzmiące, banalne uchwały. Nie umieli.

- Przez dwa lata widzieliśmy, że problemem nie do przebycia było najprostsze wypisanie zadań w kalendarzu. Nie mogliśmy dłużej czekać - tak ruch Dąbrowy tłumaczy Damian Rutkowski, naczelnik wydziału kultury i sportu, który nie wyklucza wstąpienia do ZOT, gdy nareszcie powstanie, i uważa, że wszystko rozmyło się, bo we władzach gmin zabrakło prawdziwych liderów.

Jurek dodaje, że także elementarnej umiejętności liczenia od 550 do 22 000. Zaoszczędzoną różnicę w każdym z miast można by przeznaczyć na promocję. O takich pieniądzach marzy na przykład Ryszard Szymonowicz, konserwator pałacu Dietla, w którym każdy grosz szedł przez lata na pieczołowitą renowację zabytku, a ciągle brakuje na turystyczne otoczenie, by sprawnie przyjąć wycieczki. - Bardzo liczymy, że nadużywane często miano stolicy Zagłębia wreszcie okaże się prawdą! - wypalił Jurek do sosnowieckich samorządowców.

Niestety, w sprawie listu urzędnicy w magistracie wybrali grobowe milczenie. Po raz pierwszy od wielu lat nikt w urzędzie miejskim nie chciał powiedzieć pół słowa, jakby hasło ZOT było tajemniczym kryptonimem, który pieczętuje usta w gmachu. Rzecznik nie odbierał komórki, biuro prasowe nie oddzwoniło z informacją, naczelnik wydziału turystyki odmówił rozmowy.

Na szczęście w Sosnowcu były wybory i to, co zawstydza zasiedziałych w samorządzie, nowym twarzom dodaje impetu: jako jedyny na list forumowiczów z FdZD odpowiedział Tomasz Mędrzak, od niedawna szef komisji sportu i turystyki. Od razu pobiegł do gabinetów prezydenckich, a tam, uwaga, też nowe twarze: z wiceprezydent Agnieszką Czechowską-Kopeć w 10 minut napisali projekt uchwały intencyjnej o przystąpieniu do ZOT; Mędrzak na 16 marca zwołuje komisję, a do programu najbliższej sesji rady wprowadzono już głosowanie. - Żeby mieć ZOT, musimy zebrać 15 chętnych podmiotów, czyli gmin, hoteli, stowarzyszeń. Rozejrzałem się szybko i chętnych nie zabraknie, już się nawet zgłaszają - zaciera ręce.

Odetchnęli też w Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, ale nagłym zwrotem wypadków Jurek jest trochę oszołomiony: - Naprawdę nie umiem zrozumieć, co takiego się stało, że przez długie lata niemożliwe do załatwienia było coś, co teraz udaje się w kilka dni.

autor: Witold Gałązka
źródło: GW Katowice

Więcej... http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnowiec
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 5,886,571 Unikalnych wizyt