Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Wyższość Sarmacji nad Zagłębiakiem
Piłka nożnaZagłębiak Dąbrowa Górnicza uległ w czerwcowych Wielkich Derbach Zagłębia Dąbrowskiego będzińskiej Sarmacji 1:2. Tym samym koszmarna seria gier ekipy z Komunalnego na obiekcie w Strzemieszycach dobiegła wyczekiwanego końca.

Premierowa odsłona sobotniego spotkania była prawdziwą wymianą ciosów. Jako pierwsi groźnie zaatakowali będzinianie. W 4. minucie Paweł Krzos wyłożył piłkę niepilnowanemu Łukaszowi Burczykowi, który - mając przed sobą jedynie Damiana Gieracza - posłał ją ponad dąbrowską bramką.

„Gospodarze” odpowiedzieli pięć minut później. Futbolówkę z rzutu rożnego wprost na głowę Artura Derbina dośrodkował Grzegorz Derek. Kapitan Zagłębiaka automatycznie zgrał piłkę na „dynię” Michała Dyrdy, a ten ostemplował poprzeczkę.

W 12. minucie bliski szczęścia był pomocnik Sarmacji, Marcin Pietrkiewicz. Futbolówka uderzona przez niego z kilkunastu metrów odbiła się od jednego z graczy dąbrowskiego zespołu i przeleciała tuż nad aluminiowym elementem „świątyni” Zagłębiaka.

Piłkarze z Konopnickiej zrewanżowali się przeciwnikom po upływie kolejnych sześciu minut. Pędzący lewą stroną Michał Dyrda wpadł w pole karne Sarmatów, odegrał piłkę na dalszy słupek do nadbiegającego Rafała Jędrzejczyka, którego powstrzymał świetnie dysponowany Marcin Kawecki. Będzińskiemu bramkarzowi nie dał rady także Christopher Adamczyk, gdyż w 28. minucie golkiper trójkolorowych znakomicie wybronił atomowe uderzenie „Helmuta” z pięciu metrów.

Niespełna 240 sekund później, po przeciwnej stronie boiska Adam Bała krzyżowym podaniem uruchomił Łukasza Stępnia, skrzydłowy zdecydował się na lobowanie Gieracza, ale zakończyło się ono umieszczeniem futbolówki na górnej siatce.

W 36. minucie Pietrkiewicz przegrał pojedynek - oko w oko - z Gieraczem, a w 37. Jędrzejczyk w podobnej sytuacji musiał uznać dominację Kaweckiego. Przyjezdni dopięli swego na pięć przed minut przed zakończeniem inauguracyjnej części zmagań. Centra z rzutu wolnego Łukasza Stępnia „spoczęła” na głowie Tomasza Kozerańskiego, którego przed zdobyciem gola powstrzymał słupek. Na szczęście dla będzinian chaotycznie wybijana piłka przez rywali trafiła pod nogi Łukasza Burczyka. „Bury” uderzył z pierwszej piłki, a futbolówka trafiła w słupek i przekroczyła linię bramkową.

Następne trzy kwadranse rozgrywane były w nieco wolniejszym tempie. W 57. minucie przed szansą podwyższenia prowadzenia stanął Grzegorz Koch, lecz próba piłkarza finalizująca kontratak minęła spojenie dąbrowskiej „twierdzy”.

W 79. minucie nadszedł koszmarny moment dla gości. Komunikacyjny wielbłąd(!) będzińskiej defensywy bez skrupułów wykorzystał Rafał Jędrzejczyk, strzelając z bliska do pustej bramki. - Ha! Ha! Ha! - tryskał radością spiker Andrzej Baryła. Jednak wyśmienity nastrój prowadzącego zawody trwał tylko 300 sekund, bowiem w 84. minucie kontra Sarmatów zakończyła się powodzeniem. Prawym skrzydłem popędził Łukasza Burczyk, dograł piłkę do zamykającego szybką akcję Tomasza Kozerańskiego, który razem z nią wpadł do bramki rywali.

Ostatecznie minimalnie lepsi okazali się zawodnicy Artura Mosny. Będzinianie sezon 2010/2011 zakończyli na wysokim, czwartym miejscu (56 pkt.). Natomiast na ósmej pozycji tegoroczne rozgrywki zwieńczyli piłkarze dąbrowskiego Zagłębiaka (43 pkt.).

Na meczu obecni byli prezes Zagłębia, Marek Adamczyk i dyrektor sportowy tego klubu, Radosław Ogiela. Przyglądali się potencjalnym wzmocnieniom II-ligowca? Może obserwowali trenera Mosnę, w końcu w Zagłębiu jest wolna posada po odejściu Leszka Ojrzyńskiego? Te pytania pozostają bez odpowiedzi.

Zagłębiak Dąbrowa Górnicza : Sarmacja Będzin 1:2 (0:1)