Wrzesień 21 2020 01:43:01
Nawigacja
Szukaj
Kontakt

Dodaj link
Dodaj news
Dodaj artykuł

Ostatnie artykuły
Stacje napraw rowerów
Siłownia pod chmurką
UKS Pogoria
Siłownie i Fitness k...
Stowarzyszenie Rower...
Mamy na stronie
2367 newsów i 190 artykułów
Najczęściej czytane:
UKS Dąbrowiak Czytano: 13,249
Stadion i boisko tre... Czytano: 11,350
Zespół Szkół Sportow... Czytano: 11,090
LKS Promień Strzemie... Czytano: 10,402
III Półmaraton Dąbro... Czytano: 10,106
ZAPROSZENIE NA RODZI... Czytano: 9,944
Cabajewska Ewa - sia... Czytano: 9,510
Kawka Waldemar - tre... Czytano: 9,497
Białobrzeska Anna - ... Czytano: 9,450
Jacht Klub Pogoria 3 Czytano: 9,299
Siłownie i Fitness k... Czytano: 9,107
Kamila Ciba - ósma s... Czytano: 9,017
Sparing: MMKS Dąbrow... Czytano: 8,972
Prezentacja drużyny ... Czytano: 8,170
Koszykarze dąbrowski... Czytano: 8,026
Nowe pokolenie siatk... Czytano: 7,736
KIBICUJ (w) DĄBROWIE... Czytano: 7,375
Przeżyjmy to jeszcz... Czytano: 7,102
Młodziczki MKS Dąbro... Czytano: 7,077
Zawodnik, trener, ki... Czytano: 6,835
Najwięcej news'ów dodali:
   Zibar[2288]
   jpodsiadlo[37]
   Plazowicz[21]
   domino033[14]
   Szczepan[2]
   body academy[2]
   retrotenis[1]
   Piotr Laube[1]
   Endriu[1]
Ciekawe cytaty
Morska przygoda dąbrowskich uczniów
Sporty wodneChoć trwa już rok szkolny, dla niektórych uczniów wspomnienia wakacyjnych przygód są wciąż żywe. Wyjątkowymi przeżyciami może pochwalić się pięcioro podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących.

Cała historia ma swój początek w maju. Wtedy właśnie uczniów dąbrowskiej szkoły odwiedził Janusz Zbierajewski, kapitan żaglowca „Zawisza Czarny”.

- Od wielu lat jest on współorganizatorem rejsów po Bałtyku dla osób niewidomych i słabo widzących, które na pokładzie pełnią rolę załogi i wykonują wszystkie prace na równi z osobami widzącymi - mówi Anna Kula ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.

Morskie opowieści kapitana podziałały na uczniów na tyle mocno, że pięciu z nich postanowiło przeżyć niezapomnianą przygodę, wyruszając w rejs organizowany w ramach projektu „Zobaczyć morze”.

- Projekt łączy w sobie kilka elementów, a do najważniejszych należy rehabilitacja niewidomych przez zmaganie się z trudami dotąd niepoznanymi, rozpowszechnianie w społeczeństwie informacji o osobach mających uszkodzony narząd wzroku i możliwość przeżycia pięknej wspólnej przygody na morzu – wylicza Renata Szałwińska z SOSW.

Tegoroczna edycja przedsięwzięcia, realizowanego przez fundację „Gniazdo Piratów”, obejmowała rejs żaglowcem z Gdańska do Sztokholmu. 3 lipca niepełnosprawni żeglarze, ramię w ramię z pełnosprawnymi, stanęli na pokładzie, by spełnić swoje wielkie marzenie.

- Podczas rejsu trzeba było pełnić wachty, czyli kilkugodzinne dyżury związane z wykonywaniem wszystkich zadań załogi. Niektórzy musieli też walczyć z chorobą morską, ale poradziliśmy sobie znakomicie - wspomina Szymon

„Zawisza Czarny” nie jest zwykłym żaglowcem, został bowiem częściowo dostosowany do nietypowej załogi. Zamontowano na nim „gadający kompas” i „gadający wskaźnik wychylenia steru”, które są jedynymi tego typu urządzeniami na świecie. Posiada też brajlowską wersję instrukcji obsługi i dużą mapę Bałtyku. Takie wyposażenie pozwala niewidomym sprawnie funkcjonować na jednostce.

- Dla mnie największym przeżyciem było sterowanie. Ster był specjalnie udźwiękowiony, a w słuchawkach słyszałem jakie jest wychylenie statku i kurs. Praca przy żaglach również przyniosła mi mnóstwo radości i nowych doświadczeń. Nie zawsze było łatwo, nie zawsze wychodziło, ale jakoś dawałem radę. Atmosfera na statku była znakomita – każdy każdemu pomagał, każdy z każdym się przyjaźnił, wiec nawet praca w kuchni i duże fale nie były straszne – mówi Kuba.

12 lipca „Zawisza” przybił do sztokholmskiego brzegu. Stamtąd załoga, pełna niesamowitych przeżyć i wrażeń, już w roli zwykłych pasażerów wróciła promem do Gdańska.

autor: Przemysław Kędzior
źródło: UM DG
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Pliki Cookies
Powitanie
Witam na stronie poświęconej sportom, rekreacji i turystyce w moim mieście. Na stronie są najnowsze informacje o imprezach dotyczących tych spraw ale zwłaszcza będę starał się zamieszczać wywiady i sylwetki ludzi którzy tworzą te wydarzenia lub w nich uczestniczą.zapraszam również do
"polubienia"


Google+
Dziękuję za pomoc w stworzeniu tej strony firmie


Polecane strony
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 95
Najnowszy użytkownik: kjazwinski
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,144,208 Unikalnych wizyt