Prace remontowe w Kopalni Ćwiczebnej zakończone
Dodane przez Zibar dnia Grudzień 29 2011 06:39:06
W 2011 roku, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, można było przeprowadzić prace remontowe w wyrobisku nadścianowym Kopalni Ćwiczebnej. Złożyła się na nie wymiana okładzin żelbetowych, wymiana i zabudowa rozpór drewnianych, stabilizujących odrzwia obudowy ŁP, oraz metalowych • dwustronnego działania, stabilizujących odrzwia obudowy.
Treść rozszerzona

2011-12-21 23:49:16 - Autor: Dariusz Nowak (nddg)

W 2011 roku, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, można było przeprowadzić prace remontowe w wyrobisku nadścianowym Kopalni Ćwiczebnej. Złożyła się na nie wymiana okładzin żelbetowych, wymiana i zabudowa rozpór drewnianych, stabilizujących odrzwia obudowy ŁP, oraz metalowych dwustronnego działania, stabilizujących odrzwia obudowy.

Dzięki uprzejmości wykonawcy w wyrobiskach Kopalni pojawił się nowy element obudowa poligonalna drewniana przy ścianie węglowej.
Na stanowisku urabiania ściany przy pomocy materiału wybuchowego wykonano inscenizację wiercenia otworów strzałowych przy pomocy wiertarek górniczych o napędzie pneumatycznym i elektrycznym. Przywrócono świetność podajnikowi taśmowemu PTG 800, uszkodzonemu w wyniku zalania kopalni w minionych latach. Został on wsparty na nowych linach oraz kozłach prowadzących rolki, jego napęd zakotwiono w spągu, a taśmę napięto, pokazując jednocześnie metodę szycia w tego typu urządzeniach górniczych, transportujących węgiel w warunkach dołowych.

Zmienił się również wygląd wejścia do wyrobisk. Starą bramę zastąpiła nowa - w barwach zielono - czarnych, z insygniami górniczymi.

Dzięki powyższym pracom remontowym, obiekt górniczy liczący sobie 84 lata, został unowocześniony i znacznie zyskał na swojej turystycznej atrakcyjności.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Kopalni Ćwiczebnej, tym bardziej że jest to najstarszy obiekt szkoleniowy górnictwa węglowego w Polsce.

źródło: http://www.muzeum-dabrowa.pl