Na mistrzowskich matach
Dodane przez Zibar dnia Grudzień 15 2015 06:58:15
21 listopada w Jaworznie odbyły się finały Mistrzostw Świata w Sportowym Jiujutsu. Zaprezentowali się na nich m.in. zawodnicy z Dąbrowy.
Treść rozszerzona
21 listopada w Jaworznie odbyły się finały Mistrzostw Świata w Sportowym Jiujutsu. Zaprezentowali się na nich m.in. zawodnicy z Dąbrowy.Wśród ponad 20 reprezentantów dąbrowskiego klubu Aikijujutsu Kumura Ryu znalazły się najmłodsze zawodniczki - Ola Białas (5 lat) i Amelka Cesarz (6 lat), które zaprezentowały nowatorskie tameshigiri, gdzie rolę przecinanej maty zastąpiły ustawione pionowo drewniane klocki. Cała grupa, wraz z kyoshi(7 dan) Sewerynem Magdziakiem, wystąpiła w kata z naginata (rodzajem japońskiej halabardy). Następnie były kata, w których miecz katana bronił się przed atakami naginata, pokazano także techniki obrony przed tanto (nożem). Sensei Seweryn Magdziak wystąpił w pokazie z oryginalną ostrą naginata.

Pokaz dąbrowskich zawodników.fot. mat. prasowe


- To była bardzo niebezpieczna broń, a jej waga około 5 kg podnosiła znacznie jej rangę na polu bitwy. Japońskie kobiety w wianie ślubnym dostawały właśnie naginata i ćwicząc całe życie potrafiły skutecznie przeciwstawić się wielu napadającym je przeciwnikom – tłumaczy Seweryn Magdziak.

Mistrzostwa Świata w Sportowym Jiujutsu zgromadziły zawodników z Europy, a także z Argentyny i Senegalu.

12 grudnia dąbrowianie wezmą udział w gali Budo Bushi w Łącku. W trakcie imprezy swoimi umiejętnościami popiszą się adepci i mistrzowie różnych sztuk i sportów walki.

źródło: UM DG