Informacja o sytuacji klubu
Dodane przez Zibar dnia Sierpień 09 2019 09:32:42
W związku z artykułem jaki ukazał się na stronie internetowej Dąbrowy Górniczej, informującym czytelników, iż miasto nie będzie wspierało Miejskiego Klubu Siatkarskiego, pragniemy przedstawić sytuację z naszego punktu widzenia ale również obiektywnie ją opisać w taki sposób aby czytelnicy mogli wyrobić sobie niezależną opinię opartą o argumenty każdej z zainteresowanych stron.
Treść rozszerzona
W związku z artykułem jaki ukazał się na stronie internetowej Dąbrowy Górniczej, informującym czytelników, iż miasto nie będzie wspierało Miejskiego Klubu Siatkarskiego, pragniemy przedstawić sytuację z naszego punktu widzenia ale również obiektywnie ją opisać w taki sposób aby czytelnicy mogli wyrobić sobie niezależną opinię opartą o argumenty każdej z zainteresowanych stron.

Faktem jest, iż MKS nie rozliczył około 200 tys. zł z dotacji w wysokości 800 tys. zł. Nie oznacza to jednak, iż środki te zostały sprzeniewierzone czy zmarnowane w inny sposób. Umowa dotacyjna określa bowiem szczegółowo cele na jakie środki mogą być wydatkowane. I tak dla przykładu miasto przekazało środki na udział drużyn w rozgrywkach Mistrzostw Polski ale jednocześnie środków z dotacji nie pozwoliło wykorzystać na transport zawodniczek do miejsc w których rozgrywane były mecze. Ze środków z dotacji nie można było wypłacać wynagrodzenia części kadry, nie można było zapłacić za ochronę na meczach. Wszystkie mecze rozgrywamy dla Kibiców. Każde wydarzenie sportowe jest realizowane z myślą o Kibicach, o ich rozrywce, emocjach. Bez Kibiców Klub nie ma racji bytu. Zaś przepisy nakazują, by mecze były ochraniane przez licencjonowane podmioty zajmujące się ochroną. Klub musiał więc przeznaczyć część środków z dotacji na wskazane powyżej cele. I to stanowi właśnie nierozliczoną część dotacji. Nie było, żadnej malwersacji, żadnej afery a jedynie racjonalne, choć nie zgodne z zapisami umowy dotacyjnej gospodarowanie powierzonymi środkami.

Nie ukrywamy, iż w poprzednich latach popełniono błędy, które skutkują zadłużeniem Klubu. Jednak obecnie podejmowane są działania mające na celu naprawę sfery finansowej Klubu. I w takim właśnie momencie Miasto postanowiło wycofać się z jego dalszego finansowania. Bez pomocy ze strony Miasta Klub nie jest się w stanie utrzymać. W sytuacji gdy przepisy podatkowe nie pozwalają prywatnym firmom skorzystać z ulg podatkowych w przypadku gdy firmy te wspierają Klub, nie możemy także liczyć na finasowanie z tego kierunku. Miasto jest obecnie jedynym „podmiotem”, który może uratować Klub.

Klub nie ma nic przeciwko temu aby miasto swoimi pracownikami obsadziło zarówno zarząd jak i radę nadzorczą Klubu. Nie mamy nic do ukrycia. Jeśli miałoby to pomóc w uratowaniu wieloletniego dorobku sportowego jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie. Obecni prywatni akcjonariusze wyrazili nawet gotowość do tego aby miasto przejęło pełną kontrolę korporacyjną, organizacyjną i finansową jeśli dzięki temu Klub mógłby zostać uratowany. Niestety żadna z propozycji jaką Klub składał Miastu nie spotkała się z zainteresowaniem.
System szkolenia zawodniczek jaki wypracowany został w Dąbrowie Górniczej jest osiągnięciem, którego zazdroszczą nam inne miasta w całej Polsce. Nie można pozwolić, aby dorobek wielu lat ciężkiej pracy rzeszy zainteresowanych i zaangażowanych ludzi został nieodwracalnie zaprzepaszczony.

Obecnie jedynie silne i jednoznaczne stanowisko jak największej grupy Kibiców, Sympatyków i osób dla których przyszłość siatkówki w Dąbrowie Górniczej ma znaczenie może pomóc w uratowaniu Klubu, dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi, którym dobro siatkówki leży na sercu o wsparcie w tym trudnym dla klubu momencie. Tylko razem jesteśmy w stanie pokazać, że Miasto to nie tylko szkoły, drogi i parkingi ale także satysfakcja mieszkańców i ich sportowa duma!


31.07.2019
źródło: MKS DG