Maraton przyciągnął tłumy na Pogorię
Dodane przez Zibar dnia Wrzesień 18 2011 20:33:23
Słoneczny, sobotni poranek przyciągnął na Pogorię III tłumy miłośników aktywnego wypoczynku. Do sportowej rywalizacji i sprawdzenia swoich możliwości zachęcił uczestników II Dębowy Maraton Rolkowo-Rowerowy.
Treść rozszerzona
Słoneczny, sobotni poranek przyciągnął na Pogorię III tłumy miłośników aktywnego wypoczynku. Do sportowej rywalizacji i sprawdzenia swoich możliwości zachęcił uczestników II Dębowy Maraton Rolkowo-Rowerowy.

We wspólnej zabawie udział wzięło 392 uczestników. To znaczniej więcej osób niż w ubiegłorocznej edycji. Wśród zainteresowanych nie zabrakło najmłodszych 16 letnich zawodników jak również uczestników powyżej 60 roku życia.Najstarszy z nich siedemdziesięcioletni Pan Szewczyk Helmut energicznie i ze sportowym duchem walki dzielnie stawił czoła rowerowej trasie i dumnie stanął na podium. Bez względu na wiek każdy bawił się znakomicie o czym świadczą pozytywne oceny naszych uczestników: ,,To był profesjonalnie przygotowany rajd, szybka i miła obsługa w biurze zawodów. Tak samo było na starcie i mecie”

Na początek każdy uczestnik musiał przystąpić do weryfikacji, podczas której wszyscy otrzymali pakiet startowy i niezbędne informacje dotyczące zasad uczestnictwa. Po dokonaniu formalności nic już nie stało na przeszkodzie do przekroczenia linii startu. Zanim jednak nastąpił ten długo wyczekiwany moment, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się po raz kolejny z regulaminem wyścigu .

Część osób wykorzystała wolny czas na rozgrzewkę: ,,Mamy jeszcze godzinkę do startu, więc nic nie stoi na przeszkodzie do poprawienia kondycji, a jest o co walczyć”- mówi pan Adam z Dąbrowy Górniczej.

O godzinie 11:00 jako pierwsi wystartowali rolkarze. Na stracie przy mostku po prawej stronie plaży miejskiej stawiło się 94 zawodników. Wśród nich znalazło się 38 kobiet i 56 mężczyzn. Każdy z nich musiał pokonać dystans 5,5 km wokół Pogorii III.

Jak się później okazało dla niektórych był to za krótki odcinek: ,,Zwykle jeżdżę na dłuższych dystansach, ale cieszę się że trasa nie sprawiała żadnych trudności.” – mówi laureat II miejsca w klasyfikacji generalnej Kazimierz Grycman z Ciechowic. Metę jako pierwszy przekroczył Sikora Sławomir z imponującym wynikiem 9:22 min

Z pewnością do sukcesu przyczyniła się także publiczność, która zachęcała uczestników do walki. Podobnie podczas wyścigu rowerzystów nie obyło się bez gromkich braw. Za przemierzenie 27 kilometrowej trasy wokół jeziora Pogoria III, Parku Zielona i Pogoria IV, 298 zawodników otrzymało zasłużone uznanie zgromadzonych osób. Bezwarunkowym zwycięzcą Maratonu Rowerowego został Mateusz Grabis, któremu udało się pokonać bezbłędnie cały odcinek w 43 minuty i 18 sekund.

Zarówno w wyścigu rolkowym jak i rowerowym bez względu na zdobyte miejsce każdy otrzymał na mecie niezapomnianą pamiątkę sportowej walki. Na szyjach zawodników zawisły upragnione i w pełni zasłużone medale za udział w Maratonie. Ich oryginalny kształt w postaci liścia dębu nawiązywał do samej nazwy, czyli Dębowego Maratonu. Teraz już tylko pozostawało uczestnikom cierpliwe oczekiwanie na wyniki.

Wspólnie, sportowo spędzony czas urozmaicały zgromadzonej publiczności przygotowane przez organizatorów liczne atrakcje m.in. pokazy rolkowe. W tym samym czasie czekała na miłośników czworonogów nie lada niespodzianka.

Na plaży miejskiej odbywały się Mistrzostwa Psów Ratowniczych. Publiczność miała niepowtarzalną okazję do zapoznania się z zasadami bezpiecznej pomocy ludziom. ,,Mieliśmy możliwość zobaczenia jak ciężką pracę wykonują nasi ulubieńcy. Jestem pełna podziwu dla ich sprytu, sprawności i precyzji”- z uznaniem mówi jedna z uczestniczek pokazu. Maraton nie był jednak tylko okazją do zabawy, czy sportowej rywalizacji .

W tym roku organizatorzy apelowali do wszystkich obecnych osób o oddanie krwi z grupy AB Rh- dla Pauliny Jop-Wdowczyk, która cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Jak przyznaje jeden z dawców:,, To szczytny cel i jeśli mogę przyczynić się do pomocy tej dziewczynie to nie widzę przeciwwskazań.” Apelowano także o rejestrowanie się w bankach dawców szpiku.

Podczas gdy jedni korzystali z atrakcji Maratonu, czy też oddawali krew dla Pauliny, organizatorzy skrupulatnie i na bieżąco przyglądali się wynikom w poszczególnych klasyfikacjach. Już tylko minuty dzieliły zawodników od wymarzonego podium. Po wywieszeniu list tłumy ruszyły, by sprawdzić swój numer startowy.

Okrzykom nie było końca: ,,Udało się! ” – krzyczał jeden z uczestników kategorii M30”. Inny z niedowierzaniem przyglądał się swojemu nazwisku na I miejscu. Radość i niezwykłe emocje towarzyszyły uczestnikom Maratonu.

Jednak największą satysfakcję przyniosło im rozdanie nagród. Zwycięzców uhonorował Prezydent Miasta – Zbigniew Podraza, Dagmara Molicka – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji, Z-ca Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji – Henryk Mańka, Pełnomocnik Prezydenta- Marcin Bazylak oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu – Damian Rutkowski. Każdy uczestnik odbierał trofea w danej kategorii wiekowej.

Wśród nagród znalazły się m.in. kupony na zakupy, plecaki, ochraniacze, czy kaski. W kategorii generalnej, czyli wśród par rolkowo-rowerowych I miejsce zajęła drużyna w składzie: Szymon Skubiszewski i Dawid Patyński. Z pewnością dumnym i szczęśliwym laureatom wrażenia z Maratonu na długo pozostaną w pamięci.

Równie zadowoleni byli rodzice dzieci biorących udział w imprezie towarzyszącej, czyli Wyścigu Skrzata. Tam także dopisali zarówno mali sportowcy jak i dzielnie kibicujące im rodziny. Do udziału we wspólnej zabawie przystąpiły 144 osoby. Zarówno w zawodach rolkowych jak i rowerowych dzieci i młodzież została podzielona na poszczególne kategorie: przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-VI oraz gimnazja.

Rowerzyści przemierzali zróżnicowany dystans w zależności od kategorii wiekowej. Dla przedszkolaków było to 1 okrążenie wokół Centrum Sportów Letnich i Wodnych. Klasy I-III pokonywały 2 okrążenia, klasy IV-VI zmierzały się z 3 kółkami, a gimnazjaliści jechali wokół Pogorii III. Wszystkie zarejestrowane ,,skrzaty” z uśmiechem na twarzy przekroczyły metę wyścigu. W nagrodę zwycięzcy otrzymali hulajnogi, deskorolki, a także bilety do Nemo.

Na zakończenie imprezy każdy uczestnik wziął udział w specjalnie przygotowanym losowaniu. Wybrani szczęśliwcy otrzymali atrakcyjne niespodzianki m.in. kaski, głośniki, czy rolki. Zdobycie ich nie było jednak takie proste. Zawodnik z wylosowanym numerem musiał odpowiedzieć na pytania zawarte w przygotowanym quizie.

Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi stał się szczęśliwym posiadaczem cennych nagród. Po tak emocjonującym dniu zawodnicy z pewnością na długo zapamiętają ekscytujące sportowe wrażenia z dzisiejszego dnia: ,,Organizacja świetna.

Super zabawa. Maraton na szóstkę!”- ocenia Patryk Kosoń z Dąbrowy Górniczej, który już teraz zapowiedział swój udział w III edycji Maratonu za rok.

Serdecznie zapraszamy i dziękujemy za tak liczny udział!

autor: Anna Król
źródło: UM DG